Karantena se je za marsikoga izkazala kot odlična priložnost, da se loti temeljitega čiščenja doma in vrta ter končno uredi ali popravi tisto, kar ga preganja že več mesecev ali celo let. Saj poznate tisto, kako mož odgovori svoji ženi: „Bom naredil. Ni treba, da me na to opominjaš vsakih šest mesecev.“
Letošnjo pomlad smo zaradi epidemije koronavirusa ostali doma. Naš svet se je omejil na stanovanje, obiske hribov in morja pa smo zamenjali za balkon ali vrt. In če smo že plačali tako visoko ceno in se odrekli delu življenjskega stila, ki smo si ga izbrali, je v dani situaciji vedno dobro poiskati uravnoteženost, oziroma kako karanteno obrniti sebi v prid. In najbolje je začeti pred svojim pragom.
Uredite omare
Ko nas je Japonska gurujka pospravljanja Marie Kondo osvojila s filozofijo 'manj je več' in pospravljanje stanovanja osmislila tudi kot del čiščenja naše notranjosti, je začel svet pospravljati svoje omare in se znebil kupov nepotrebne navlake. Če tega še niste naredili, je sedaj čas, da se lotite omar, saj je prehod iz zimskih na poletna oblačila morda tisti pravi trenutek, ki ga ni vredno zamuditi. Marie Kondo svetuje, da začnete takole: vse reči iz omar dajte na tla. Tako se boste najlažje odločili, katere obleke obdržati in katere darovati dobrodelnim ustanovam. Prvo vodilo selekcije naj bo občutek. Če ob nekem kosu obleke čutite povezanost in vas navda z veseljem, ga obdržite. Drug kriterij naj bo uporabnost, estetska ali cenovna vrednost. Oblačila, čevlje ali torbice, za katere ste odšteli polovico mesečne plače nikakor ne zavrzite. Ker se težko ločimo od svojih stvari, vam bi bilo morda lažje, če začnete izločevati zimska oblačila, ki ste jih ravnokar nameravali pospraviti do pozne jeseni. Predlagamo, da izbrane kose oblačil in modnih dodatkov v omaro zložite po namenu in uporabljate škatle, košare, zaboje, šatulje in vakuumske vreče, saj boste tako veliko bolje uredili svojo garderobo. Na koncu v omare obesite tudi sredstva proti moljem in kakšno priljubljeno dišavo.
Lotite se manjših popravila
Ni hujšega, kot če začne med karanteno ali pa konec tedna puščati vodovodna cev, se zamaši stranišče, pride do kratkega stika na električni napeljavi, in bog ne daj, da bi crknil televizor (ali računalnik). Nekaterih popravil se lahko enostavno lotite sami s pomočjo DIY video posnetkov na YouTube. Če pa se vseeno raje zanesete na strokovnjaka, pa se kljub karanteni lahko že sedaj dogovorite za predvideno ceno in potencialno tudi za termin. Nekateri izvajalci gradbenih del ponujajo oceno stroškov za enostavna popravila tudi na daljavo s pomočjo video klica.
Balkon kot okno v svet
Ker je balkon trenutno za marsikoga edini izhod do svežega zraka, se na njem dlje zadržujemo. Sedaj je čas, da z njega počistimo tisto, kar se je skozi čas na njem nabralo in ga preuredimo v prijeten prostor za posedanje na zraku. Predlagamo, da v korita in lončnice posadite dišavnice, okrasno cvetje in morda celo kakšno jagodo, paradižnik ali solato. Morda si še ne želite po trgovinah in vrtnih centrih, zato lahko lončke, zemljo, semena in ostalo naročite po spletu. Če imate dovolj velik balkon, si lahko omislite ležalnike, sicer pa vas bo tudi vrtna mizica s stoli razveselila, da boste lahko na balkonu uživali ob večerni pijači. Nikar ne pozabite na kakšno svečko ali laterno, ki bo pričarala romantično poletno vzdušje.
Pospravite knjižne police
Še en velik zalogaj, za katerega ni nikoli pravega časa, kajne? Knjige na policah so namreč en največjih lovilcev prahu v stanovanju. Predlagamo, da se urejanja knjižnih polic lotite tako, da vse knjige, podobno kot bi to svetovala Marie Kondo za omare, zložite na tla. Najbolje je, da prašne knjige eno za drugo obrišemo z vlažno mehko krpo, pri čemer si roke zavarujemo z rokavicami, saj prah močno izsuši kožo na rokah. Predvsem v teh časih, ko si roke veliko bolj umivamo in razkužujemo, je pomembno, da jim vsake toliko časa prihranimo dodaten stres. Ko obrišemo tudi knjižne police, se lotimo razvrščanja knjig. Gotovo jih bo kar nekaj, ki jih ne boste nikoli več prebrali, oziroma vas ne zanimajo. Te knjige lahko darujete knjižnicam, šolam, dobrodelnim organizacijam, lahko pa jih uporabite tudi malo drugače: menda so odlična izolacija. Če razmišljate o domačem glasbenem studiu, jih lahko uporabite kot zvočno izolacijo na stenah. Ostale knjige pa razporedite nazaj na police. Domača knjižnica navadno ne potrebuje strokovne bibliotekarske razvrstitve po abecedi, veliko bolj priročno jih je urediti po žanru, pogostosti uporabe, ali pa da vsakemu članu družine pripada del knjižne omare.
Očistite pečico
Čiščenje pečice je eno izmed tistih opravil, ki nas vedno znova preganja in ga prelagamo na naslednjič. Ker jo sedaj tudi več uporabljamo (kar poglejte na družabna omrežja, koliko kruha in peciva spečemo), je tudi prav, da osvežimo njeno notranjost in odstranimo zažgano maščobo s sten in rešetk. Dobro ste jo odnesli tisti, ki imate samočistilne pečice, za vse ostale pa smo pripravili nasvet, kako zdravju prijazno očistiti pečico s sodo bikarbono, vodo in kisom. V posodici zmešajte sodo bikarbono, vodo in nekaj alkoholnega kisa. Zmes naj bo po gostoti podobna pasti, ki jo nanesete na stene pečice in pustite delovati najmanj 20 minut. V tem času bo s sten odstopila trdovratna umazanija. Površine podrgnite z neabrazivno gobico ali krpo in jih na koncu obrišite z vlažno krpo iz mikrovlaken.
Počistite svoje digitalno življenje
Ko ste pospravili in počistili po stanovanju, uredili balkon in knjige, je na vrsti pomladno čiščenje osebnega računalnika. Datoteke se hitro nabirajo in kopičijo, kar lahko vpliva na delovanje računalnika. Najprej je smiselno zagnati protivirusni program in protivirusno skeniranje računalnika. S programom čistilca diska (Disk Cleaner) boste odstranili tudi nepotrebne sistemske datoteke in tako pospešili delovanje. Priporočamo tudi odstranitev vseh programov in nameščenih iger, ki jih ne potrebujete. Tudi glasba in filmi zavzemajo ogromno prostora, zato jih raje kot na računalniku shranite na zunanji disk. Datoteke organizirajte v mape in počistite namizje, da bo tudi to bolj urejeno. Delovanje sistema boste pospešili tudi z brisanjem zgodovine in piškotkov v spletnem brskalniku. Tudi te majhne datoteke se sčasoma nakopičijo in lahko bistveno upočasnijo delovanje.
Naslednja (2/6) | ||
5 nasvetov kako izkoristiti koronavirus za čiščenje in urejanje stanovanja |
File: /home/mediaspeed/admin.mediaspeed.net/modules/frontend/views/skupine/index.tpl.php
Line: 1506
File: /home/mediaspeed/admin.mediaspeed.net/modules/frontend/views/skupine/index.tpl.php
Line: 1669